Koskie, Murray, 1929-2004

Identity area

Type of entity

Person

Authorized form of name

Koskie, Murray, 1929-2004

Parallel form(s) of name

Standardized form(s) of name according to other rules

Other form(s) of name

  • Murray James Koskie

Identifiers for corporate bodies

Description area

Dates of existence

1929-2004

History

Murray James Koskie was born on November 5, 1929 in Sinnet, Saskatchewan to Frank and Mary Koskie. Raised on the family farm, Koskie attended Humboldt Collegiate and earned Bachelor of Education and Law degrees from the University of Saskatchewan.

Prior to his entry into provincial politics, Koskie worked as a mathematics and science teacher and school principal and practiced law in Humboldt, Regina and the Yukon.

Koskie ran unsuccessfully in the Regina South West constituency in the 1967 provincial general election. Koskie was first elected to the Saskatchewan Legislature in 1975 and served as a New Democratic Party (NDP) MLA for Quill Lakes constituency until 1995. Koskie served in the Allan Blakeney Government as Minister of Social Services (1979-1980); Minister of Consumer Affairs (1980-1981); and Minister of Consumer and Commercial Affairs (1981-1982). He was Minister Responsible for Saskatchewan Computer Utility Corporation (1979-1982); Saskatchewan Securities Commission (1980-1982); Provincial Mediation Board (1980-1982); Office of the Rentalsman (1980-1982); and Rent Appeal Commission (1980-1982). He was a member of Treasury Board (1979-1982) and the Planning Committee (1980-1982).

After the NDP Government was defeated in 1982, Koskie served as Opposition whip and caucus critic for Justice and Rural Affairs until the NDP returned to power in 1991. Koskie served in the Roy Romanow Government from 1992 to 1993 as Minister of Highways and Transportation and Minister Responsible for Saskatchewan Transportation Company; Saskatchewan Grain Car Corporation; and Highway Traffic Board.

Koskie resigned from Cabinet on June 4, 1993 and vacated his seat in the Legislature on March 10, 1995. After leaving politics, Koskie resided in Muenster until his death in Humboldt on March 14, 2004.

Koskie married Shirley Ann Hugill on June 24, 1961. They had three children: Maury, Douglas and Lisa.

Places

Legal status

Functions, occupations and activities

Mandates/sources of authority

Internal structures/genealogy

General context

Relationships area

Access points area

Subject access points

Place access points

Occupations

Control area

Authority record identifier

PA 225

Institution identifier

Rules and/or conventions used

Rules for Archival Description (RAD)

Status

Final

Level of detail

Dates of creation, revision and deletion

Authority record created on 2008-06-05. Approved 2012-03-06. Last modified on 2017-11-29.

Language(s)

Script(s)

Sources

AMICUS Authorities - no entry found
Canadian Parliamentary Guide
Saskatchewan Executive and Legislative Directory
The Leader-Post, Regina
Saskatchewan Politicians: Lives Past and Present

Maintenance notes

  • Clipboard

  • Export

  • EAC

Related subjects

Related places