Showing 9 results

Authority record
Saskatoon (Sask.)

Anderson, Frank W., 1919-2008

  • Person
  • 1919-2008

Frank Wesley Anderson was born in Brandon, Manitoba on November 17, 1919. At the age of 16 he was convicted of killing a prison guard and sentenced to death, which was later commuted to life in prison. While in prison he completed his high school education and became the first prisoner in Canada to take university courses behind bars. Paroled in 1951, Anderson completed a Bachelor of Arts and in 1957 a Masters of Arts in social work at the University of Toronto. After which he moved to Calgary, Alberta where he taught social work at Mount Royal College (now Mount Royal University) until 1974. In 1974, he moved to Saskatoon, was appointed to the National Parole Board, and also managed Frontier Books. During his life, Anderson would publish more than 100 books on Canadian history, some written by himself. Anderson died on April 10, 2008.

Central Haven Personal Care Home (Saskatoon, Sask.)

  • Corporate body
  • 1976-

Central Mennonite Brethren Church coordinated the construction in Saskatoon of the Central Haven Personal Care Home adjacent to Central Haven Senior Citizens Home (that opened mid-1974) partially through a loan and contribution totalling $993448 from Central Mortgage and Housing Corporation (CHMC). The Personal Care Home opened for occupancy in December 1976, and had its official opening in early 1977.

Evan Hardy Collegiate (Saskatoon, Sask.)

  • Corporate body
  • 1965-

Located in Saskatoon, Saskatchewan, this secondary school (grades 9 to 12) was opened in 1966 and is named in honour of Evan Allan Hardy, a professor at the University of Saskatchewan and head of its Agricultural Engineering Department from 1926 to 1951.

Lorje, Pat, 1947-

  • Person
  • 1947-

Pat Lorje was born on January 24, 1947 in Eastend, Saskatchewan. Lorje served as a Saskatoon city councillor from 1979 to 1991, but she resigned from council to run as a member of the New Democratic Party in the 1991 provincial election. Lorje would win the riding of Saskatoon Wildwood (1991-10-21 to 1995-05-23) and thereafter be re-elected twice more in Saskatoon Southeast (1995-06-21 to 2003-10-08). During her time in the Legislature, Lorje served in the provincial cabinet as Minister of Aboriginal Affairs (2001-02-08 to 2001-10-12), Provincial Secretary (2001-02-08 to 2001-10-12), Minister of Post-Secondary Education and Skills Training (2001-10-12 to 2002-03-26), Minister Responsible for Saskatchewan Communications Network (2001-10-21 to 2002-03-26), Minister of Environment (2002-03-26 to 2002-06-14), and Minister Responsible for Saskatchewan Wetland Conservation Corporation (2002-03-26 to 2002-06-24). After provincial politics Lorje and her husband briefly moved to San Francisco, but returned to Saskatoon where she was subsequently re-elected to city council in the 2006 municipal election and held this position until her defeat in the October 2016 election.

Lorje is married to playwright and theatre director Tom Bentley-Fisher.

Saskatoon Telecable Ltd.

  • Corporate body
  • 1972-

Formed in the fall of 1972. Successfully applied to the CRTC in 1973 to provide cable television service to Saskatoon (license awarded 1976).